معرفی اردوهای راهیان نور

معرفی اردوهای راهیان نور موسسه طلایه داران

اردوهای راهیان نور به عنوان یکی از عرصه های رویش این موسسه از مهمترین فعالیت های  در عرصه ترویج فرهنگ دفاع مقدس است. این موسسه از سال 1380 افتخار دارد که میزبان بیش از 20.000 نفر از زائرین کربلای ایران متشکل از دانشجویان دانشگاه ها و نخبگان علمی و نیز سازمان ها و نهاد های مختلف کشور باشد. مخاطبین این اردوها طی سالهای گذشته عمدتاً در قالب ستادهای راهیان نور شهید صیاد شیرازی و شهید آوینی سازماندهی شده و خدمات فرهنگی و اجرایی مورد نظر را دریافت می­نموده اند.

برخی از اهداف فرهنگی برنامه های راهیان نور

·        ترویج فرهنگ دفاع مقدس

·        تقویت روحیه ایثار و رشادت در میان جوانان

·        زنده نگا داشتن یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس

·        بیان دفاع جانانه و غیورانه جوانان کشور به نسل های بعد

·        روشنگری در خصوص ابعاد مختلف جنگ تحمیلی

·        بیان شرایط سخت جنگ و ایستادگی در مقابل هجمه دشمن به منظور تقویت روحیه جهاد وشهادت

·        تجدید پیمان با شهدا وآرمان های امام خمینی(ره)

·        بازدید از مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور و مشاهده عینی آثار جنگ در آخرین نقطه مرزی کشور

 

ویژگی های برجسته اردوهای راهیان نور موسسه:

·        بازدید از آثار بجامانده از دوران دفاع مقدس

·        آشنای با محورهای عملیاتی دفاع مقدس

·        آشنای با سرداران، فاتحان و شهدای دفاع مقدس

·        شرکت در رزم ها و عملیات های نمادین

·        احیای تفکر والای دفاع مقدس و فرهنگ بسیجی

·        ایجاد آمادگی روحی جوانان در قالب اردوهای نظامی

·        تکریم از مقام والای شهدا و حماسه سازان دفاع مقدس

 

انواع اردوهای راهیان نور موسسه طلایه داران

الف) از لحاظ نوع سازماندهی و اعزام

·        اعزام کاروانی

·        اعزام خانوادگی (خودرو شخصی)

ب) از لحاظ جغرافیای اجرای اردو

·        اردوهای راهیان نور جنوب کشور

·        اردوهای راهیان نور شمالغرب کشور

·        اردوهای راهیان نور جبهه های میانی غرب کشور

  

الف) اردوهای راهیان نور کاروانی

راهیان نور جنوب کشور

اردوهای راهیان نور مناطق عملیاتی جنوب کشور موسسه طلایه داران از سال 1380 آغاز گردید. این موسسه همه ساله در ایام پایان سال ( اول بهمن لغایت 15 فروردین) اقدام به برگزاری اردوهای راهیان نور و بازدید از مناطق عملیاتی  جنوب کشور در سطح گسترده می کند.

برای این منظور ستادهای مربوطه با همکاری ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر نهادهای فعال در این عرصه، از اول دی ماه هرسال فعالیت خود را به منظور ثبت نام زائرین گروهی آغازمی کند. تمامی برنامه ریزی ها و زیرساخت های فراهم شده به گونه ایست که در بهترین شرایط و با حداقل زمان ممکن حداکثر استفاده صورت پذیرد. بدین منظور برنامه کاروان ها در طول 4 روز  و از شمالی ترین نقطه استان خوزستان آغاز و به جنوب این استان منتهی می شود. به همین منظور معمولا 3 یا 4 مقر اسکان در سطح استان با در نظر گرفتن نزدیکی به یادمان های دفاع مقدس و مراکز هدف  انتخاب و برای این منظور تجهیز و فضاسازی شده  است. در این اردوها تمامی مناطق عملیاتی جنوب کشور مورد بازدید قرار می گیرد که با فتح المبین آغاز و به شلمچه منتهی می گردد.

برخی از مراکز اسکان مورد استفاده موسسه در سالهای مختلف بشرح ذیل می باشد. نکته قابل توجه این است که اکثر این مقرها به خودی خود، یادمان دفاع مقدس به شمار می روند:

1.       قرارگاه عملیاتی میشداغ در حوالی بستان

2.       پادگان دژ در خرمشهر

3.        پادگان حمید در نزدیکی اهواز

4.       بیمارستان صحرایی امام علی (ع)

5.       بیمارستان صحرایی امام حسین (ع)

6.       بیمارستان صحرایی امام حسن (ع)

7.       پادگان شهید فرج.وانی

8.        سدکرخه در اندیمشک

9.       پایگاه هوایی دزفول

راهیان نور شمالغرب کشور

اردوهای بازدید از مناطق عملیاتی شمالغرب کشور برای نخستین بار در سال 91 توسط موسسه طلایه داران  اجرا گردید. در این اردوها از مناطق عملیاتی کردستان و آذربایجان غربی بازدید و طبق سيكل طراحي شده از سنندج آغاز، و در ادامه پس از بازديد از مناطقي همچون دزلي، مناطق عملياتي والفجر 10 و 4 ، كاني مانگا ، مريوان ، بانه ، يادمان سيران بند ، ارتفاعات بوالحسن ، سردشت و ... تا پيرانشهر ادامه خواهد داشت . زمان برگزاری این اردوها در تابستان (تیر و مرداد) هر سال است.

 

راهیان نور غرب کشور

این موسسه از سال 86 همه ساله در اوایل آبان ماه به دلیل آب و هوای مساعد استان های کردستان و کرمانشاه در این فصل از سال، اقدام به برگزاری اردوهای راهیان نور و بازدید از مناطق عملیاتی  غرب کشور می کند. مناطق عملیاتی مورد بازدید شامل یادمان عملیات مرصاد، مطلع الفجر، بازی دراز، پاوه، باشگاه افسران، اتفاعات دزلی وتته می باشند.

برنامه ریزی مقرهای اسکان با در نظر گرفتن نزدیکی به یادمان های دفاع مقدس و مراکز هدف  انجام گردیده است. بدین منظور 4 مقر اسکان در نظر گرفته شده عبارتند از:

1.       هوانیروز

2.       پادگان ابوذر

3.       پادگان 28 کردستان

4.        بیمارستان صحرایی

 

ب) اردوهای راهیان نور خودروهای شخصی

با نگاهی جامع به مخاطبین راهیان نور و به منظور ساماندهی تمام گروه های مخاطب و نیز بهره برداری بیشتر زائرین، ضرورت برنامه ریزی برای آندسته از زائرانی که با خودروهای شخصی به مناطق عملیاتی دفاع مقدس عزیمت می کنند به چشم می خورد.  

بدین منظور ستاد راهیان نور خودروهای شخصی برای اولین بار در کشور راه اندازی و اولین نمونه موفق این اردوها در سال 1390 و در مناطق عملیاتی جنوب کشور برگزار گردید. در این دوره از تمامی یادمان ها بازدید بعمل آمده وبه منظور برخورداری از سیکل مناسب مقرهای اسکان در شهرهای دزفول، هویزه، خرمشهر و اهواز در نظر گرفته شد. که این سیکل در دوره های بعدی با توجه به نوع برنامه و نیاز کارفرما و نیز هماهنگی های بعمل آمده قابل تغییر خواهد بود.

ضمناً قابل ذکر است که ظرفیت برگزاری این اردوها در سایر محورهای عملیاتی مانند شمالغرب و غرب نیز وجود داشته و قابل اجراست.

مخاطبین موسسه

عمده مخاطبین اردوهای راهیان نور موسسه طلایه داران را خانواده های معظم شهدا، دانشجویان دانشگاه های کشور و حوزه های علمیه و نیز مخاطبان سازمان­ها و نهاد های دولتی و خصوصی تشکیل می دهند.

فعالیت ها :

برنامه ریزی به منظور تامین زیرساخت های لازم جهت برگزاری گسترده اردوهای راهیان نور نیازمند هماهنگی لازم با ارگان ها و نهاد های ذیربط است. ضمن اینکه چگونگی اجرای این اردوها خود نیز نیازمند به سازمان دهی درون سازمانی در بخش های پشتیبانی ، تولید برنامه های فرهنگی و نیز هماهنگی تیم های مختلف جهت اجرای هر چه بهتر این اردوها است.

این فعالیت ها شامل:

·        برنامه ریزی به منظور پرمحتوا برگذار شدن این اردوها

·        زمان بندی دقیق در خصوص تامین زیرساخت های لازم

·        فراهم نمودن امور اسکان و تغذیه در طول سفر

·        اطلاع رسانی به موقع و ثبت نام از کاروان ها و پذیرش زائرین در منطقه

·        تامین منابع انسانی آموزش دیده جهت همراهی کاروان ها در مناطق عملیاتی به منظور روایتگری

·        تامین ، تجهیز، آموزش و سازماندهی نیروی انسانی به منظور خادم الشهدا

 

برنامه ریزی به منظور پرمحتوا برگذار شدن این اردوها :

مطالعات انجام گرفته بر نحوه اجرای این اردوها در سنوات گذشته و آسیب شناسی این اردوها ما را در هرچه بهتر برگزاری این اردو ها یاری می کند تا بتوانیم با برنامه ریزی بهتر بر روی چگونگی برگزاری این اردوها و ارائه برنامه های فرهنگی قوی به تاثیر گذاری هر چه بیشتر این اردوها بپردازیم. برای این منظور علاوه بر دریافت نظرات مخاطبین و کارفرمایان تیمی متخصص ضمن نظارت بر حسن انجام کار روند تاثیر گذاری بر این اردوها و نحوه اجرای آن را رصد می کنند .

 

زمان بندی دقیق در خصوص تامین زیرساخت های لازم تمامی بخش ها :

برگزاری این اردوها در سطح گسترده نیازمند هماهنگی با نهادهای ذیربط است. بدین منظور و به جهت  هماهنگی درون سازمانی تمامی برنامه ها و تولیدات در بخش های مختلف موسسه اعم از مطالعات، پشتیبانی، روابط عمومی، اداری و مالی، نیروی انسانی، انفورماتیک، ستاد راهیان نور و بخش های مرتبط دیگرموسسه می بایست جهت برگزاری این اردوها زیرساخت های لازم را در زمان مقرر فراهم نموده تا این اردوها به نحو احسن برگزار گردد.

 

فراهم نمودن امور اسکان و تغذیه در طول سفر به منظور زائرین مناطق عملیاتی دفاع مقدس :

موسسه طلایه داران  به منظور تامین زیرساخت های لازم در طول این سال ها با هماهنگی و همکاری نهادهای مربوطه توانسته است  مقرهای اسکان زائرین را فراهم کند. پس از تحویل مقرهای اسکان تیم پشتیبانی به منظور تجهیز و فضاسازی و تامین زیرساخت های لازم وارد عمل شده و فضاهای مورد نیاز را به منظور هرچه بهتر برگزار شدن این اردوها فراهم می کند.

 

اطلاع رسانی به موقع و ثبت نام از کاروان ها و پذیرش زائرین در منطقه :

با توجه به ارتباط مستمر موسسه با مراکز دانشگاهی و علمی کشور عملیات اطلاع رسانی و ثبت نام با روشهای متنوعی صورت می گیرد:

اطلاع رسانی:

ü     درج آگهی در مجلات پرتیراژ در چندین مرحله

ü     تماس تلفنی با مدیران کاروان ها و دعوت از کاروان های خاص

ü     ارسال پیام کوتاه

ü     درج آگهی در وبسایتهای  مرتبط

ü     جلسات با مراکز خاص و هماهنگی برای حضور به صورت خاص

ثبت نام:

این موسسه توانسته است به منظور سهولت در امر ثبت نام، از روش های نوین بهره گرفته و بدون مراجعه حضوری و از طریق بستر وب اقدام به ثبت نام کاروان ها نماید. ثبت نام در اردوهای راهیان نور موسسه طلایه داران به صورت کاروانی و با مراجعه به سایت   http://rahiyannoor.ir  می باشد.

تامین منابع انسانی آموزش دیده جهت همراهی کاروان ها در مناطق عملیاتی به منظور روایتگری :

روایتگری به عنوان یکی از مهمترین برنامه های فرهنگی در طول این سفر است. تامین نیروی انسانی توانمند از میان طلاب و مبلغین حوزه علمیه و ارائه آموزشهای مورد نیاز ایشان  برای همراهی فعال با کاروان های اعزامی از سوی موسسه،  از جمله اقدامات تأثیرگذار  موسسه به شمار می رود.

تامین ، تجهیز، آموزش و سازماندهی نیروی انسانی به منظور خادم الشهدا :

بدین منظور دو فعالیت انجام می گیرد:

1.       جذب، مصاحبه ، آموزش و سازماندهی

2.       اعزام و تجهیز خادمین

جوانان علاقه مند به خادمی افتخاری شهدا ابتدا از طریق وبسایت WWW.khademin.ir  ثبت نام و اعلام آمادگی می نمایند. در مرحله بعد، موسسه نسبت به فراخوان خادمین اقدام و پس از انجام مراحل مصاحبه و گزینش، برنامه ریزی لازم را جهت آموزش و اعزام نفرات برگزیده انجام می دهد.

فعالیت های فرهنگی در این اردوها:

·        برگزاری نماز جماعت، ادعیه، صبحگاه، و بازدید از یادمان های دفاع مقدس

·        سخنرانی و روایتگری اساتید و نخبگان عرصه فرهنگی کشور

·        روایتگری فرماندهان و امیران ارتش و سپاه و نیز روایتگری راویان برجسته همراه کاروان ها در یادمان ها

·        اجرای رزم شبانه

·        اجرای مراسم قرعه کشی کربلا بین زائرین مناطق عملیاتی کشور

برنامه های جنبی:

علاوه بر بازدید از تمامی یادمان های دفاع مقدس برنامه بازدید از دستاوردهای انقلاب اسلامی مانند بازدید از بزرگترین سد خاکی خاورمیانه (سدکرخه) ، بازدید از پالایشگاه های نفت و .. در مناطق جنوبی کشور و نیز بازدید از مرز خسروی، بیمارستان تخریب شده قصر شیرین، غار قوری قلعه، اردوگاه روح الله، دریاچه زریوار، بیمارستان صحرایی مریوان در مناطق غربی کشور ازجمله برنامه های فرهنگی قابل برنامه ریزی به شمار می رود.

معرفی موسسهنظرات و انتقاداتهمكاري با موسسهتماس با ماجستجوی پیشرفته
            
             
             تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه فرهنگي هنري طلايه داران نور آفاق مي باشد.1393