طرح تداوم ارتباط با زائرين راهيان نور

طرح آمارگيري و ارتباط‌ با زائرين كربلاي ايران:

طرح تداوم ارتباط با زائرین با آمارگیری از زائرین راهیان نور در طرح جامع امتداد تلفیق و به نام طرح آمارگیری و ارتباط با زائرین راهیان نور کربلای ایران انجام گردید.

این طرح شامل 3 بخش  آمار گیری،  توزیع بسته های فرهنگی و تداوم ارتباط با زائرین از طریق تولیدات  ارتباطی موجود در بسته های فرهنگی انجام پذیرفت. این طرح به صورت گسترده و به سفارش ستاد مرکزی راهیان نور انجام گردید. بدین صورت که در مبادی ورودی هر یادمان تیمی مجهز به دستگاه های آمارگیری و نیروهای تعلیم دیده در بازه زمانی ابتدای اسفند تا اواسط فروردین تمام ترددها (اتوبوس و ماشین شخصی) را با ذکر تعداد زائر ثبت کرده و تیم فرهنگی نیز به توزیع بسته های مختلف فرهنگی می پرداختند که سالیانه بیش از یک میلیون بسته فرهنگی تولید و توزیع می شد.

اهداف

1) تهيه آمار به صورت كاملاً تخصصي، قابل تجزيه وتحليل و دقيق با نگاه به تجربيات گذشته و رفع مشكلات قبل و جبران نواقص گذشته.

2) در دست داشتن گلوگاه‌هاي ورودي يادمان‌ها جهت اطلاع‌رساني و راهنمايي كاروان‌ها و زائرين شخصي از برنامه‌هاي فرهنگي و يا ساير برنامه‌ها در يادمان‌ها.

3) القاء حس ورود به مناطق جنگي و عملياتي.

4) جمع‌آوري اطلاعات مربوط به كاروان‌ها و مديران كاروان‌ها.

5) آماده‌سازي فضاي روحي زائرين براي استفاده بيشتر از اردوي راهيان نور در ورود به منطقه و يادمان‌ها با ارائه بسته محصولات فرهنگي.

6) اجراي برنامه‌هاي فرهنگي جهت‌دار و بهره‌وري حداكثري از بسته‌هاي هديه و ساير برنامه‌هاي فرهنگي.

7) زمينه‌سازي ارتباط زائرين در طول سال.

     8) جريان‌سازي فرهنگي با رويكرد سوق دادن زائرين به مطالعه كتاب و كتابخواني.

 

نمای عمومی از طرح:

 

 

 

 

 

 

 

 

 شرحي بر كتابچه امتداد همراه دوم وفرم ويژه امتداد:

همانگونه كه در اهداف طرح ذكر شد، ارتباط‌گيري با زائرين و توسعه فرهنگي، همچنين تقويت سامانه‌هاي ارتباطي شبكه فرهنگي به عنوان دو هدف اساسي اين طرح مي‌باشند. كتابچه امتداد همراه دوم و فرم ويژه امتداد نقش كليدي را در راستاي تحقق اين اهداف دنبال مي‌كنند. در واقع كتابچه امتداد همراه دوم به معرفي سامانه‌هاي ارتباطي شبكه فرهنگي امتداد مي‌پردازد و فرم ويژه امتداد امكان بهره‌گيري مخاطبان از اين سامانه‌ها را فراهم مي‌سازد.

فرم ويژه امتداد داراي پلاك امتداد (كد ارتباطي) مي‌باشد.

سامانه‌هاي ارتباطي كه در كتابچه امتداد معرفي مي‌شوند و از طريق فرم ويژه امتداد امكان بهره‌برداري از آن‌ها فراهم مي‌شود، به شرح ذيل مي‌باشند:

1)   دريافت هديه از سنگرهاي امتداد

زائرين با تكميل فرم ويژه امتداد و ارائه آن به ايستگاه‌هاي امتداد، هديه ويژه امتداد را با توجه به انتخاب نوع هديه خود (خانواده، جوانان، نوجوانان و كودكان) دريافت مي‌نمايند.

 

2)  اشتراك ماهنامه امتداد

در مناطق عملياتي امكان اشتراك اين ماهنامه با تخفيف 30% از طريق پرداخت وجه مربوطه همراه با ارائه فرم ويژه امتداد به ايستگاه‌هاي امتداد مستقر در يادمان‌ها ایجاد گردیده بود.

 

3) اشتراك باشگاه محصولات فرهنگي امين

در اين طرح كه با ظرفيت محدود اجرا گردید، مخاطبان با ارائه مبلغ 50.000 ريال به ايستگاه‌هاي امتداد، به مدت 6 ماه، هر ماه 20.000 ريال (جمعاً 120.000 ريال در سال) اعتبار خريد محصولات فرهنگي در اختیار داشتند. با ورود به سايت امتداد و عماد علاوه بر عضويت در اين باشگاه از ليست كتاب‌هاي موجود جهت خريد اطلاع حاصل مي‌ گردید.

كساني كه به عضويت باشگاه كتاب امين درمي‌آمدند، امكان مي‌يافتند تا از مجموعه گسترده از محصولات فرهنگي برگزيده به صورت اماني استفاده نمايند.

 

4)  دريافت بسته رنگين‌كمان امتداد

اين بسته جهت استفاده اعضاي باشگاه امين بوده است.

بسته رنگين‌كمان امتداد با تعداد محدود و از طريق تكميل اطلاعات از طريق پايگاه اينترنتي امتداد نيز به زائرين اهدا مي‌گردید.

بسته رنگين‌كمان شامل موارد ذيل مي‌باشد:

  1ـ كتاب ويژه مسابقه كتابخواني امتداد

  2ـ نرم‌افزار چند رسانه‌اي پلاك

  3ـ سالنامه جيبي امتداد.

 

5)  شركت در مسابقه كتابخواني امتداد

براي كساني كه جهت دريافت بسته رنگين‌كمان امتداد، فرم اطلاعات را از طريق سايت امتداد تكميل می نمودند، كتاب ويژه مسابقه كتابخواني امتداد همراه با سئوالات مسابقه همزمان با ايام فتح خرمشهر ارسال مي‌گردید و جوايز برگزيدگان طي مراسمي ويژه در هفته دفاع‌مقدس  به ايشان اهدا مي‌گردید.

 

6)  پيش‌ثبت نام اردوهاي راهيان نور غرب و جنوب كشور

پيش ثبت‌نام اردوها نيز از طريق پايگاه اينترنتي امتداد امكان‌پذير بوده، شرايط و هزينه‌هاي سفر متعاقباً به ثبت‌نام كنندگان اعلام می گردید.

 

 

7) بهره‌مندي از خدمات ويژه امتداد همراه

در اين بخش، امكانات سامانه بي‌سيم‌چي امتداد به زائرين معرفي مي‌گردید و درباره سيستم‌هاي بلوتوث مستقر در ايستگاه‌هاي امتداد و نحوه استفاده از آن، به مخاطبان اطلاع‌رساني مي‌شد.

 

سنگرهاي امتداد:

ايستگاه‌هاي امتداد در داخل يادمان‌هاي شلمچه، اروندكنار، فتح‌المبين، طلائيه و فكه تحت عنوان سنگرهاي امتداد مستقر بودند. سنگرهاي شملچه، فتح‌المبين، طلائيه و فكه سنگرهاي عمومي و سنگر اروندكنار سنگر ويژه مي‌باشد.

 

الف) سنگرهاي هداياي امتداد:

در تمامي ايستگاه‌‌هاي امتداد، فرم ويژه امتداد از زائرين دريافت شده و در مقابل هديه ويژه امتداد به ايشان اهدا مي‌گردید. اين هديه بنا به انتخاب زائر در بسته‌بندي ذيل ارائه مي‌شد.

 

1 . بسته فرهنگي جوانان امتداد شامل:

ويژه‌نامه جوانان امتداد

فصلنامه چند رسانه‌اي خط امتداد

كارت پستال يا عكس با موضوع جوانان و دفاع‌مقدس (متنوع)

مسابقه ويژه جوانان

 

2. بسته فرهنگي بانوان امتداد شامل:

ويژه‌نامه بانوان امتداد

فصلنامه چندرسانه‌اي خط امتداد

كارت پستال يا عكس با موضوع بانوان و دفاع‌مقدس (متنوع)

مسابقه ويژه بانوان

 

3.بسته فرهنگي كودكان امتداد شامل:

كتاب داستان امتداد

مسابقه نقاشي كودكان

برگه بن تخفيف محصولات فرهنگي كودك و نوجوان

پازل كودكان

 

4. بسته فرهنگي نوجوانان امتداد شامل:

ويژه نامه نوجوانان امتداد

مسابقه ويژه نوجوانان

برگه بن تخفيف محصولات فرهنگي كودك و نوجوان

كارت پستال يا عكس با موضوع نوجوانان و دفاع‌مقدس (متنوع)

 

ب) سنگر امتداد همراه:

در اين سنگر امتداد همراه سيستم بلوتوث امتداد مستقر شده و در مورد بهره‌مندي خدمات سامانه بي‌سيم‌چي امتداد، توضيحات لازم به زائرين ارائه مي‌گردید.

 

ج‌)    سنگر ماهنامه امتداد:

در اين سنگر، مجموعه نشريات امتداد از ابتدا تا كنون در معرض ديد زائرين قرار گرفته و علاقه مندان به اشتراك نشريه امتداد در مي‌آمدند.

 

د) سنگر ويژه امتداد در يادمان اروندكنار:

در سنگر ويژه امتداد مستقر در اروندكنار، علاوه بر فضاسازي خاص، خدمات و بخش‌هاي ذيل نيز علاوه بر ساير ايستگاه‌ امتداد، براي مخاطبان ارائه مي‌گردید:

 

  •    فروشگاه بزرگ محصولات فرهنگي عماد
  •    پخش فيلم در سينماي اروند كنار
  •    حضور گروه تحريريه امتداد در سنگر ماهنامه امتداد
  •    غرفه محصولات فرهنگي ويژه كودكان و نوجوانان
  •    سنگر ويژه بانوان امتداد
  •    ايستگاه پاسخگويي به سؤالات  
  •    اجراي طرح باشگاه محصولات فرهنگي امين

 

ايستگاه‌هاي آمارگيري:

ايستگاه‌هاي آمارگيري در ورودي‌هاي يادمان‌هاي شلمچه، اروندكنار، شرهاني، قلاويزان، فكه، طلائيه، فتح‌المبين و چزابه مستقر شده و مطابق فرآيند ذيل عمل مي‌نمايد.

الف) محصولات فرهنگي

مبناي امورات فرهنگي مبتني بر مخاطبيني است كه علاقه‌مند به شناسايي و ادامه راه شهيدان انقلاب اسلامي هستند.

پروژه امتداد مبناي كار خود را چگونگي اتصال نسل سوم و چهارم بعد از انقلاب با ياران عارف خمينی و پير مقصود ياران حسين(عليه‌السّلام) قرار داده است.

بسته‌هاي فرهنگي ارائه شده، طبق نتايج آماري بدست آمده از سال‌هاي گذشته و نظر بزرگان اين امر، زائرين را با توجه به گروه‌هاي سني، جنسيتي، تحصيلات و... تقسيم كرده است.

طبيعي است كه هدف از انجام امورات فرهنگي ارائه متون اصيل دفاع‌مقدس و فرهنگ زيباي شهادت و ايثار مي‌باشد.

لذا بسته‌هاي فرهنگي بر مبناي رسالت هدفمند، ادامه‌دار، شناسايي سيره و سيرت شهيدان والامقام تهيه شد.


1) توليدات فرهنگي

طبيعي است كه در هر كار تخصص و تجربه از اركان كار مي‌باشد. شبكه فرهنگي امتداد كه در طول سال وظيفه ارائه خدمات فرهنگي را وظيفه خود دانسته و يكي از مراكز راست‌قامت اين قسمت به حساب مي‌آيد. لذا جهت ارائه خدمات فرهنگي بيشتر و بهتر تيم‌پژوهشي كه در حدود سه‌ماه مشغول فعاليت بوده و توليدات اين گروه عبارتند از:

 

1ـ كتابچه امتداد همراه

CD خط امتداد

3ـ پوسترهاي شهدا

4ـ مجله «آن روزها»

5ـ نقشه مناطق عملياتي

6ـ ويژه‌نامه «امتداد»

7ـ مجله «امتداد نوجوانان»

8ـ مجله «امتداد خانواده»

CD آستان بهشت

10ـ پازل كودكان

11ـ كتاب داستان كودكان

12ـ برگه مسابقه نقاشي

13ـ كتابچه خمپاره

14ـ كارت پستال (ويژه گروه‌هاي نوجوان، جوان و بانوان)

15ـ برگه بن هديه 4گانه (برگه مشخصات فردي، برگه اشتراك ماهنامه امتداد، برگه اشتراك باشگاه محصولات فرهنگي امين، برگه تخفيف فروشگاه خاكريز امتداد)

16ـ بن تخفيف كودكان و نوجوانان

17ـ پاكت بسته‌هاي عمومي (اتوبوسي، ميني‌بوسي و سواري)

18ـ پلاستيك‌هاي 4گانه هدايا (كودكان، نوجوانان، جوانان و بانوان)

19ـ طراحي بنر 25 نوع

20ـ بن تخفيف ويژه گروه‌هاي سني كودكان و نوجوانان

21ـ برگه تخفيف اشتراك ماهنامه

22ـ تكثير CD پلاك

23ـ برگه مسابقه كتابخواني

24ـ فرم آمارگيري

25ـ تقويم جيبي امتداد

 

كتابچه امتداد همراه

آمارگيري الكترونيكي

سال‌هاي گذشته آمارگيران مشخصات لازم كاروان‌ها و بازديدكنندگان را در فرم‌هاي آمارگيري وارد مي‌كردند و در پايان عمليات آمارگيري، اطلاعات به صورت كامل وارد بانك اطلاعاتي و نرم‌افزار مربوطه مي‌گشت، اما در سال 88ـ87 با نرم‌افزار طراحي شده و پياده كردن آن در دستگاه‌هاي P.P.C تمام اطلاعات زائرين مناطق عملياتي جنوب به صورت الكترونيك ثبت، ورود اطلاعات به صورت دستي نبوده و كاملاً اتوماتيك انجام مي‌شد.

با ورود خودرو در ابتداي يادمان برچسب آماري به آن وسيله نصب مي‌گرديد و به وسيله دستگاه PPC (باركدخوان) باركد مربوط خوانده مي‌شد و علامت يادمان مربوطه در برچسب الصاقي ثبت مي‌گرديد و اطلاعات و آمار آن وسيله نقليه (به تفكيك زن و مرد و كودك، نوع وسيله نقليه، نوع كاروان اعزامي، شهر و...) در دستگاه PPC وارد مي‌شد. در صورتي كه خودرو قبلاً در يكي از يادمان‌هاي تحت پوشش وارد شده بود، در يادمان بعدي فقط علامت مربوط به آن يادمان روي برچسب و داخل دستگاه براي آن باركد خوانده شده ثبت مي‌گرديد.

 دستگاه PPC 

       

  1ـ تهيه تعداد 18 دستگاه P.P.C و نصب نرم‌افزار آمارگيري بر روي آن

2ـ استفاده از دستگاه‌ها در 6 يادمان اصلي : شلمچه ، اروندرود ، طلائيه ، چزابه ، فكه ، فتح‌المبين

3ـ دو دستگاه به عنوان پشتيبان در مواقع ايجاد مشكل استفاده مي‌شد.

4ـ كليه نيروهاي آمارگيري پس از آموزش تخصصي دستگاه PPC و روش‌هاي انجام كار، برنامه آمارگيري از زائرين را از تاريخ 1/12/87 شروع و تا پايان روز 12/1/88 به پايان رسانيدند.

نرم‌افزار آمار

 نرم‌افزار آماري به صورت قراردادي توسط كارشناسان مجرب تهيه شده و با دو نگارش مخصوص دستگاه‌هاي P.P.C و ديگري نرم‌افزار مادر مخصوص جمع‌آوري كليه آمار و اطلاعات با قابليت تحليل و ارائه خروجي‌هاي مختلف نموداري مي‌باشد.

نتيجه آماري بازديدكنندگان مناطق عملياتي جنوب 88ـ87 به صورت كامل و نموداري و با تفكيك موضوعات مختلف تهيه شده و قابل ارائه به طور جداگانه مي‌باشد.

 

  5ـ مركز آمار ايران

  

 

 جهت ارتقاء كيفيت كار آمارگيري و مطابقت اين كار با علوم روز آماري به مركز آمار ايران مراجعه و جلسات پي‌درپي قبل از شروع كار انجام شد. نتيجه جلسات و مشورت‌هاي بعمل آمده مثبت بوده و هماهنگي‌هاي لازم و تعاملات تنگاتنگي جهت بهتر برگزاري اين امر با مركز آمار ايران انجام شد.

 

نمايندگان اعزامي از مركز آمار ايران بررسي ميداني طرح را در استان خوزستان به عهده داشتند. گروه مربوطه از نزديك نحوه آمارگيري و ورود اطلاعات را مشاهده كردند. لازم به ذكر است كه برنامه آمارگيري از زائرين كاروان‌هاي عملياتي جنوب با معيارهاي مركز آمار تا حد مطلوب مطابقت داشت.

كارشناسان محترم پس از بازديد از مناطق عملياتي جنوب نقاط قوت طرح، انتقادات و پيشنهادات خود را جهت هر چه بهتر برگزار شدن  طرح آمارگيري به طور مكتوب ارائه نمودند.

معرفی موسسهنظرات و انتقاداتهمكاري با موسسهتماس با ماجستجوی پیشرفته
            
             
             تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه فرهنگي هنري طلايه داران نور آفاق مي باشد.1393